Apel do mediów

Szanowni Państwo,


w imieniu Federacji Suplementów i firm, które Federacja reprezentuje, zwracam się
z prośbą o pomoc w prezentowaniu prawdziwych informacji na temat suplementów diety – ich produkcji, jakości oraz dystrybucji.

Raport Najwyższej Izby Kontroli, który wykazał wiele nieprawidłowości związanych z szarą strefą, sprawił, że w przestrzeni publicznej pojawiło się również wiele błędnych przekazów niezwykle krzywdzących dla uczciwych producentów suplementów diety.

Wśród tematów podnoszonych przez media pojawiła się kwestia jakości wytwarzanych produktów. Często powtarzanym argumentem jest brak kontroli Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad rynkiem suplementów. W efekcie przekaz trafiający do opinii publicznej skłania do wyciągania wniosków, że produkcja i dystrybucja preparatów nie jest w żaden sposób kontrolowana.

Jako organizacja branżowa chcemy walczyć z tym błędnym przekonaniem. Suplementy diety podlegają bowiem kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Handlowej oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Każdy z tych organów czuwa nad bezpieczeństwem suplementów diety we właściwym dla siebie zakresie. Dodatkowo - co ma miejsce tylko w wybranych krajach UE - w Polsce suplementy diety podlegają systemowi notyfikacji w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, któremu każdy producent jest zobowiązany przedstawić szczegółową dokumentację produktu zawierającą dane m.in. o składnikach suplementu, jego przeznaczeniu, sposobie dawkowania. Warto podkreślić, że wiele suplementów diety, pochodzących od uczciwych wytwórców, produkowana jest w systemie farmaceutycznym GMP lub HACCP, które gwarantują bardzo wysoką jakość produktu.

Od wielu lat lekarze i naukowcy przyznają, że typowa polska dieta nie dostarcza wszystkich potrzebnych nam dla zdrowia składników, a dzięki suplementom diety społeczeństwo jest w stanie uzupełnić powstające w ten sposób niedobory.
O suplementach warto zatem rozmawiać i wyjaśniać społeczeństwu, w jaki sposób racjonalnie uzupełniać dietę.

Ponawiamy do Państwa prośbę, żeby pokazywać suplementy w prawidłowym świetle i z uwzględnieniem realnych potrzeb społeczeństwa.

Pragnąc rozwiać Państwa wątpliwości, zapraszamy na konferencję p.t. „Jakość suplementów – system produkcji, dystrybucji i kontrola jakości”.

Konferencja odbędzie się 21, lutego o godz. 11.00 w hotelu Bristol, sala Kossak. W konferencji udział weźmie prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Stefan Tyski, kierownik Zakładu Antybiotyków i Mikrobiologii NIL oraz polscy producenci.

Równocześnie pragnę podkreślić, że jesteśmy do Państwa dyspozycji w przypadku pytań czy wątpliwości.


Z poważaniem,


Anna Mossakowska-Ziemniak
Dyrektor Generalny
Federacja Suplementów
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
609 557 775