Wielu seniorów z powodu niedoborów niektórych substancji i składników pokarmowych wymaga stosowania suplementacji diety, dlatego powinno się opracować rekomendacje wskazujące, jakie suplementy są im najbardziej potrzebne - oceniają eksperci.
Eksperci przyznają, że wielu seniorów z powodu niedoborów niektórych substancji i składników pokarmowych wymaga stosowania suplementacji diety, ponieważ często wykazują oni zaburzenia trawienia i są niedożywieni.

Z przedstawionych danych Gdańskiego Uniwersytetu medycznego wynika, że w szpitalach niedożywionych jest od 30 do 65 proc. seniorów, w domach opieki - 25-60 proc., a w domach rodzinnych - od 2 do 32 proc. (Annales Academiae Medicae Gedanensis 2016, 46, 95-105).

Ekspert zdrowia politycznego, kierownik Zakład Alergologii i Immunologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Bolesław Samoliński podkreśla, że u osób starszych szczególnie potrzebne jest przyjmowanie witaminy D, wytwarzanej w organizmie pod wpływem słońca. W naszej strefie geograficznej jest zbyt małe nasłonecznienie od października do maja, na dodatek u ludzi w podeszłym wieku spada zdolność wytwarzania w organizmie tej witaminy, a w niewielkim stopniu można ją uzupełnić dietą.
Odpowiedni poziom wapnia oraz witaminy D zmniejsza ryzyko rozwinięcia się osteoporozy, która osłabia kości i grozi poważnymi złamaniami. - Różnego rodzaju złamania kości pogarszają jakość życia osób starszych, mogą sprawić, że nie będą oni w pełni samodzielni, a w niektórych przypadkach mogą skrócić ich życie – podkreśla prof. Samoliński.

Dr Igor Łoniewski z Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwraca uwagę, że suplementacja diety wymagana jest w trakcie zażywania niektórych leków.

Przykładowo diuretyki (leki moczopędne) stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego mogą niebezpiecznie obniżyć poziom potasu w organizmie. Z kolei glikokortykosteroidy, stosowane w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zmniejszają poziom wapnia w organizmie.

- Wraz z wiekiem pogarsza się wchłanianie składników pokarmowych, tymczasem część seniorów z różnych powodów źle się odżywia – stwierdza dr Rzodkiewicz. W ich organizmie zmienia się również wydzielanie wielu hormonów.

Dr Krzysztof Błecha, internista, specjalista rehabilitacji medycznej oraz ziołolecznictwa zauważa, że seniorom najbardziej potrzebna jest suplementacja takich składników, jak witaminy z grupy B, magnez, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz selen. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre składniki wchodzą w niekorzystne interakcje. Na przykład magnez utrudnia wchłanianie wapnia.

- To wszystko jest tak skomplikowane, że powinno się opracować rekomendacje dotyczące tego jakie suplementy powinny być stosowane przez seniorów w zależności od ich wieku, schorzeń, na które cierpią, oraz przyjmowanych leków – mówi prof. Samoliński. Jego zdaniem powinni w tym doradzać zarówno dietetycy, jak i lekarze oraz farmaceuci w aptekach, w których suplementy diety są najczęściej są kupowane.

Źródło: PAP

W dniu 26.09.2017 r. odbyła się zorganizowana przez Federacje debata pt. „Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. W opinii lekarzy i naukowców”.  

Zaproszeni prelengenci:

- prof. Iwona Wawer – Przewodnicząca Rady Naukowej Federacji Suplementów, Warszawski Uniwersytet Medyczny;

- dr hab n.med. Anna Kamińska - lekarz, chirurg okulista;

- dr n.med Sławomir Murawiec - psychiatra, psychoterapeuta;

- dr Katarzyna Kowalcze - dietetyk, Adiunkt w Katedrze Dietetyki i Oceny Żywności Instytutu Nauk o Zdrowiu UPH;

- dr inż. Danuta Gajewska - Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Katedra Dietetyki SGGW;

- dr Katarzyna Zawada - Adiunkt w Zakładzie Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawski Uniwersytet Medyczny

- dr Regina Wierzejska - dr nauk o zdrowiu, Instytut Żywności i Żywienia;

- Irena Rej - Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”;

- Anna Mossakowska - Ziemniak - Dyrektor Generalny Federacji,

zaprezentowali istotną rolę suplementów diety w prawidłowym odżywianiu.

Debatę poprowadził: Krzysztof Jakubiak – redaktor naczelny Pulsu Farmacji

 

Serdeczne podziękowania za wsparcie w organizacji i udział w debacie dla:

 

W dniu 22.04.2018 r. prof. Iwona Wawer poprowadziła wykład w ramach inicjatywy "Mądre Główki" Autyzm w Rodzinie.
W trakcie wykładu poruszona została rola suplementacji diety w autyzmie.

Celem stosowania suplementów nie jest leczenie chorób, powinni z nich korzystać ludzie zdrowi, aby uzupełnić swoją dietę w potrzebne mikroskładniki. Niestety, znaczna część społeczeństwa cierpi na różne choroby, a w ich leczeniu pomogłaby odpowiednia, dobrze opracowana dieta oraz suplementacja. Na jakie składniki diety zwrócić uwagę w przypadku autyzmu? Jak wiadomo, powoduje go zespół czynników: genetycznych, środowiskowych, immunologicznych oraz zwiększona podatność na stres oksydacyjny.
Składniki diety najczęściej proponowane jako wsparcie leczenia autyzmu to: większe dawki witaminy C, witamin B6, B12, kwasu foliowego, nienasycone kwasy tłuszczowe DHA i EPA, karnozyna, N-acetylocysteina, glutation oraz magnez, cynk, selen. Zawsze korzystne jest zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie. Często pomaga zmiana diety na bezglutenową.

 

Społeczeństwo większości krajów europejskich starzeje się. Z wiekiem stajemy się coraz mniej sprawni, rozwijają się choroby degeneracyjne. Ponad 20% osób o zaawansowanym wieku nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Jak zapewnić im warunki do życia i odpowiednią dietę? Potrzeby seniorów to wyzwanie dla firm spożywczych i farmaceutycznych. Starzejąca się populacja stwarza ogromny rynek konsumentów żywności funkcjonalnej, a także suplementów diety i wielu produktów ułatwiających życie.
Dieta seniora powinna być lekkostrawna, z dużą ilością warzyw i owoców, odpowiednią porcją białka (ryby, drób), nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. Starsi ludzie mogą jeść mniej tłuszczów i węglowodanów, ale ich zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest podobne jak młodszych. Badania pokazały, że poziom witamin i innych mikroskładników w organizmie jest niższy u ludzi starszych z przewlekłym stanem zapalnym, przy obniżonej odporności. Wynika to z ogólnie gorszego przyswajania składników pokarmowych.

Federacja Suplementów zaprasza do wysłuchania debaty „Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. W opinii lekarzy i naukowców”.  

Debata odbędzie się 26.09.2017 (wtorek) w godz. 10.00 - 11.30 w siedzibie PAP, ul. Bracka 6/8

Celem debaty jest zaprezentowanie aspektu roli suplementów w prawidłowym odżywianiu. Temat wzbudza duże zainteresowanie, a nawet kontrowersje dlatego do udziału w debacie zaprosiliśmy wybitnych naukowców i lekarzy:

- prof. Iwona Wawer – Przewodnicząca Rady Naukowej Federacji Suplementów, Warszawski Uniwersytet Medyczny

- prof. Jacek Szaflik - polski okulista, profesor medycyny.

- dr Sławomir Murawiec - doktor nauk medycznych, psychiatra, psychoterapeuta

- dr Katarzyna Kowalcze - dietetyczka dyplomowana, Adiunkt w Katedrze Dietetyki i Oceny Żywności Instytutu Nauk o Zdrowiu UPH

- dr inż. Danuta Gajewska - Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Katedra Dietetyki SGGW

- dr Katarzyna Paradowska - Adiunkt w Zakładzie Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Warszawski Uniwersytet Medyczny

- Irena Rej - Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”

- dr Regina Wierzejska - dr nauk o zdrowiu, Instytut Żywności i Żywienia

Prowadzenie debaty: Krzysztof Jakubiak – redaktor naczelny Pulsu Farmacji

 

Serdeczne podziękowania za wsparcie w organizacji debaty dla:

 

Firma Swanson Health Products została założona w 1969 r., aby zaoferować produkty zdrowotne najwyższej jakości warte swojej ceny. Witaminy i suplementy są istotną częścią zdrowego stylu życia, więc oferuje swoim klientom tylko to co najlepsze. Czystość i moc naszych witamin i suplementów ma znaczenie – dlatego używamy najlepszych surowców  tylko od zaufanych dostawców, dokładnie testujemy nasze produkty w niezależnych laboratoriach - stwierdzają przedstawicele Swanson Polska.

Firma posiada rejestrację Dobrych Praktyk Produkcyjnych (DPP) organizacji NSF International.
Jako prywatna firma, przyjmuje w produkowaniu witamin, minerałów i suplementów, podejście zorientowane na klienta. Wykorzystując dużą wiedzę o konsumentach, opracowuje innowacyjne preparaty specjalnie zaprojektowane do zaspokojenia bieżących i pojawiających się potrzeb zdrowotnych. Aktualnie w Polskiej dystrybucji znajduje się ponad 440 produktów i ta liczba ciągle rośnie.

Szanowni Państwo,  

Federacja Suplementów zaprasza do wzięcia udziału w debacie „Suplementy w diecie seniora. W opinii lekarzy i naukowców ”.  


Debata odbędzie się 08.11.2017 (środa) w godz. 10.00 - 11.30 w siedzibie PAP, ul. Bracka 6/8

Celem debaty jest zaprezentowanie roli suplementów w diecie seniora. Temat jest niezwykle istotny ze względu na rosnącą populację seniorów oraz niewystarczającą wiedzę społeczeństwa o prawidłowym żywieniu osób w starszym wieku i możliwych niedoborach mikroskładników odżywczych.

W debacie udział wezmą:

- prof. Bolesław Samoliński - prof. alergologii, otolaryngologii, zdrowia publicznego

- prof. Jacek Szaflik - okulista, profesor medycyny

- dr Krzysztof Błecha - internista

- dr Igor Łoniewski – Pomorski Uniwersytet Medyczny Zakład Biochemii i Żywienia Człowieka

- dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz – Kierownik Zakładu Gerontologii i Zdrowia Publicznego, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

- Irena Rej – Prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”

- Anna Mossakowska-Ziemniak - Dyrektor Generalny, Polska Federacja Producentów i Dystrybutorów Suplementów Diety.


Debatę poprowadzą Marta Markiewicz i Zbigniew Wojtasiński.

Partnerem debaty jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.

Serdeczne podziękowania za wsparcie i udziałw debacie dla:

 

ACT jest czołowym sprzedawcą i dostawcą surowców do produkcji żywności, suplementów, produktów farmaceutycznych i kosmetycznych.
Jakość oferowanych usług i dostarczanych produktów wyróżnia ACT jako solidengo partnera posiadającego 30-letnie doświadczenie. Obejmuje ono długotrwałe stosunki handlowe, jak również podstawowe umiejętności międzykulturowe oraz silna wydajność logistyczną. ACT dobrze zna swoich dostawców, jest obecna na rynku europejskim i sprzedaje produkty z powodzeniem na całym świecie.
ACT stawia na wysoką jakość produktów/surowców do produkcji suplementów diety oraz na doskonałe zarządzanie łańcuchem dostaw. Jest godnym zaufania partnerem dla klientów i dostawców.

Zarząd Federacji serdecznie gratuluje i wita w naszych strukturach Polskiej Federacji Producentów i Dystrybutorów Suplementów.